Odpoczynek tygodniowy niekoniecznie od razu po sześciu kolejnych dniach pracy
Minimalnego nieprzerwanego okresu odpoczynku tygodniowego nie trzeba udzielać w dniu następującym po sześciu kolejnych dniach pracy. Wystarczy go udzielić w ramach każdego siedmiodniowego okresu.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 9 listopada 2017 r. w sprawie C-306/16 w postępowaniu Antonio Fernando Maio Marques de Rosa przeciwko Varzim Sol – Turismo, Jogo e Animacao SA.
W czym problem
Sprawa dotyczyła pracownika zatrudnionego w portugalskim kasynie. Pracował on w systemie pracy zmianowej, w którym zatrudnieni zmieniali się na tych samych stanowiskach według z góry określonego harmonogramu. Pracownik nierzadko pracował przez siedem kolejnych dni.
W 2014 r., tuż po zwolnieniu pracownika w ramach przeprowadzonych w spółce zwolnień grupowych, wniósł on powództwo, w którym domagał się zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania od spółki. Żądania uzasadniał m.in. tym, że dzień odpoczynku powinien być każdorazowo udzielany najpóźniej po sześciu kolejnych dniach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta